Akvaryumcu kız oyunu mouse ile oynanan bir akvaryum oyunudur. Oyun oldukça basit bir temele dayanır. Akvaryum balıklarının gerçek isimlerini , nasıl göründüklerini , renkleri , türlerini ve isimlerini öğrenmenizi sağlar. Size oyunun nasıl oynandığını 9 adımda anlatacağım.
1- "Play" butonu ile oyuna başlayın.
2-"Shop" ( Dükkan ) butonuna basın. Balık satın almak için "buy" ( satın al ) butonunu kullanın 1 veya 2 tane balık alın.. Başlangıçta 200 dolarınız var , tüm paranızı bitirmeyin. Çünkü daha balık yemi ve akvaryumu temizlemek için vakum alacağız.
3-Shop butonunu bastığınızda suppies ve fish butonlarını göreceksiniz. "Suppies" ( akvaryum araçları ) , "Fish" (balık ). 50 dolarlık yemi satın alın"BASİC"  "buy" butonu ile. Daha sonra "Vacuum" alın. Akvaryumu temizlemek için. X işareti ile çıkın.
4-Sağ üst köşede gördüğünüz sarı tüp balıkların yem ihtiyacını gösterir. Yeşil tüp ise akvaryumun temizlik durumunu gösterir.
5-Sarı tüp eksildiğinde yem atın 1 tane. Yeşil tüm azaldığında ise vakum ile temizlik yapın.
6-Balıkların üstüne tıkladığınızda kaç günlük olduğunu göreceksiniz. Gün geçtikçe fiyatları artacak. aldığınız paradan fazlasına satın. En az 10 günlük olduğunda satın. Balıkları satmak için balığın üstüne tıklayın ve "sell " ( satmak ) butonuna basın. Sol alt köşede para miktarınızı göreceksiniz. Yeni yemler ve balıklar almak için birikim yapın.
7- Çok paranız olduğunda Shop'tan "breed bowl" ( mini akvaryum ) 400 dolar. Satın alın ve balıklarınız en az 6 günlük olduğunda onları çoğaltın.
8-Balıkları çoğaltmak için mini akvaryumu aldıysanız bir balığın üstüne tıklayın ve "breed" butonuna basın. Başka bir balığın üstüne gelin oda en az 6 günlük ise breed butonuna basın ve yeni bir balık türü oluşturun. Yavru balık :)
9-"Journal" butonu balıkları hangi balık ile eşleştireceğinizi gösterir. Katalogtan seçim yapabilirsiniz. Ayrıca ürettiğiniz balıklar için yeşil clik butonu üstüne atılmıştır. Yeni bir balık türü için Örneğin Sporkle üretmek için ; Lemonora sarı olan ile Coralia yeşil olan balığı mini akvaryuma almanız gerekiyor. Oyun oldukça eğlenceli umarım açıklamalar yeterli olmuştur. Katalogtaki tüm türleri ürettiğinizde oyun biter. Dilerseniz pause yaparak oyunu durdurabilirsiniz. Oyunu bitirdiğinizde , akvaryumcu olabilirsiniz. Tüm türleri artık biliyorsunuz.