Eğitici Oyunlar
1234

Eğitici Oyunlar

Doğumundan itibaren belli yaşa gelmiş her çocuk için önemlidir, eğitici oyunlar oynamak. Çocuk bu kavramlarla eğitim hayatı başlamadan önce tanışır. Okumayı, yazmayı bilmeden eğitici oyunlar ile birçok kavrama hakim olabilir. Renkler, sayılar, harfler ile başlayan öğrenme serüveni çocuğun kişisel özelliklerini etkileyerek devam eder. Ve çocukların hangi oyunları seçeceği onların tercihine bırakılır. Çocuk kendine uygun ve öğrenmek istediği içeriğe sahip oyunu kendi seçtiğinde yoğunlaştığı yöne kendi iradesiyle yönelmiş olur. Mecbur bırakılmadan öğrenilmiş bu yeni bilgiler sıkıcı olmadan daha kalıcı olacaktır. Bu bilgileri edinmek zamana yayılmıştır. Çocuk endişe etmeden, zaman kaygısı olmadan öğreneceği bilgiyi tecrübe etme şansına sahiptir. Bilgilerin pekiştirilme olanağı çocuklar için fayda sağlar. Oyun oynayarak verilmeye çalışılan bu alışkanlık ve bilgiler çocuğu sıkmadan ve yormadan öğretmeye yöneliktir. Günümüzde sağlanan teknolojik imkanlarla bu oyunlara ulaşım oldukça kolaydır.

Eğitici Oyunların Kazandırdıkları

Öğrenme sürecinin oldukça hızlı olduğu çocukluk yaşlarında çocukları yeni bilgilerle tanıştırmak en mantıklı yoldur. Çocuk bu bilgileri daha çabuk kavrayacaktır. Günümüzde internet üzerinden eğitici oyunlar oynamak hem aileler hem de çocuklar için daha kolay. Elbette her web sitesine güvenilmeyeceği gibi, iyi bir site bulmanın zorlukları oldukça fazla. Üretilen içeriğe ailelerin güvenmesi gerekir. Çocuklara aşılanan bilgiler aile kontrollünde olmalıdır. Web site aracılığı ile oynanan bu oyunlar çocuklara paylaşım yapma ve hoşgörülü olma özelliği kazandırır. Online olarak oynanan oyunlarda birden fazla oyuncu aynı anda oyuna erişebiliyor. Sanalda olsa arkadaşlık ve paylaşım yapmayı öğrenen çocuk için, eğitime başladığında sınıf arkadaşları ile kurduğu iletişimin kalitesi artıyor. Bununla birlikte yardımlaşmayı öğrenen çocuk sosyal hayatında başarılı bir birey olmaya daha çok yaklaşıyor çünkü oyunda öğrenilen kalıcı bilgileri hayatına aktarmayı başarabiliyor. Oyun kendi içinde kademeli olarak ilerliyor. Çocuk birden en zor seviyeyi görmüyor. Basitten kolaya, parçadan bütüne ilerlemesi gerektiği bilincini ediniyor. Bu durumda çocuk zorluklarla mücadele etme ve pes etmeme eğitiminin temelini eğitici oyunlar ile atmış oluyor. Zorluklara karşı mücadele etme yeteneği kazanan çocuk, hayatının devamında problem çözme ve mücadeleyi bırakmama başarısını kazanıyor.

İyi Bir Eğitici Oyun Örneği

Oyunları kategorik olarak sıralamış iyi bir site olan kizoyunlari.org bu işte oldukça başarılıdır. İçeriğine bakıldığında birçok alanla karşılaşmak mümkün. Hayvan bakımı oyunları, yemek pişirme oyunları, alışveriş ve arkadaşlık oyunları bunlardan bazıları. Mesleki içeriklere sahip birçok oyunun bulunduğu bu sitede ki bazı meslekler ise şöyle;doktor,mühendis,aşçı, terzi ve daha birçok mesleği oyunun içeriğini zenginleştirmek için kullanmışlar. Renkli ve ışıl ışıl bir dünyaya sahip oyunlar çocuğu karamsarlıktan ve şiddetten korumayı amaçlıyor.  Bütün oyunların eğitici olduğu gerçeği ile birlikte kizoyunlari.org adlı bu sitede eğitici oyunlar adlı bir kategori bile mevcut. Okula başlayacak olan ya da daha yeni okula başlamış çocukları hedef alan bu kategoride, bir çocuğun okulda görmesi gereken tüm bilgiler ve içerikler bulunuyor. El yıkama oyunları, ilk yardım oyunları, yangın tatbikatı oyunları, yaya geçidinden güvenli geçiş oyunları sitede bulunan yüzlerce oyundan sadece bazıları. Oyunlarla edinilen bu bilgilerin çocuklar eğlenerek öğrendiği için daha kalıcı olmaları hedeflenir. Günlük yaşantısında ilk yardım gerektiren bir durumla karşılanan çocuk, mantıklı düşünebilecek ve soğukkanlı davranabilecektir. Bir bireye kazandırılması en zor ve belki de en önemli beceri olan toplu halde çalışma yöntemini kazandıran oyunlar ise fazlaca yaygındır. Oyunda arkadaşı olmadan ilerleyemeyen çocuk sosyal hayatında ise arkadaşları ile iyi ilişkiler kuracak ve grup çalışmasına önem verecektir.